Gyermeket várunk a párommal, de gyakran olvasni olyat, hogy gyermek születése után megromlik a házasság, mert minden figyelmet a gyereknek szentelnek, az édesapa elhanyagolva érzi magát, az édesanya kimerült. Hogy lehet megmenteni a házasságot, ha nincs segítségük, így kettesben töltött minőségi idő sincs a szülők között?
Az anyaság és a gyermekvállalás nagyon nagy dolog az életünkben, de sok minden megváltozik a személyiségünkben és a napirendünkben. Gyermekszületés előtt érdemes végig gondolnunk a következőket:
- a szoptatásnál ki tud nekünk segíteni gyakorlati tanácsokkal
- mit is tegyünk, ha sír a gyermek éjszaka
- pihenésünk megoldása, ha éjszaka sokat fent vagyunk
- nem utolsó sorban figyelnünk kell egymásra
Szülés után bizony kissé kimerültek vagyunk és ezért ingerlékenyebbek is. A kiszolgáltatottság és reménytelenség érzése is velünk lehet a mindennapokban. A túlaggódás a kisbaba iránt ezért az iránta való érzelmek elmaradása formájában is jelentkezhet, ami miatt még bűntudat és önvád is kialakulhat. Étvágytalanság is előfordulhat, szexuális élet iránti érdeklődés hiánya is előfordulhat. Nézzük végig milyen lehetőségeink vannak mindezek megoldására.
Vajon a szoptatásnál ki tud nekünk segíteni gyakorlati tanácsokkal, védőnő vagy érdemes szoptatási tanácsadót felkeresni, vagy egy sikeresen szoptató édesanya segítségét is kérhetjük a Baba-mama klubban. Az éjszakai sírásnál érdemes a kisbabát testközelben tartani, mert az édesanya illata, szívdobogása megnyugtatja. Nagyon fontos, hogy kipihentek legyünk, mert ilyenkor sokkal türelmesebbek, toleránsabbak vagyunk. Szoptatás után mindig érdemes pihenni a babával együtt, nem kell mindjárt házi munkát végeznünk. Meditálhatunk, relaxálhatunk, bizonyos légzési technikákat is végezhetünk. Ámbár lehet, hogy fizikai aktivitásra van szükségünk, videóra tornázhatunk, vagy futunk egyet a ház körül a babával, neki is jót tesz egy kis levegőzés. A párunkra is szánjunk időt, figyelmet, hogy elmondhassa aznapi eseményeit és fordítva is fontos, hogy mi is elmondhassuk neki a napi történéseinket. Fontos, hogy figyelmesen hallgassuk meg egymást, mert ez a Mi időnk.
Irodalom:
Dr. Belső Nóra (2017): Szülés utáni depresszió - Előzmények és következmények